Gmina Łukowica leży na południowo-wschodnim krańcu powiatu limanowskiego, gdzie wzniesienia Beskidu Wyspowego obniżają się od wysokości Modyni (1028 metrów n.p.m) i Ostrej ( 928 metrów n.p.m) w stronę rozległej kotliny sądeckiej - na szlaku komunikacyjnym z Limanowej do Starego Sącza. Cały teren Gminy leży wzdłuż trzech płynących równolegle potoków: Jastrzębika, Łukowickiego Potoku i Słomki.
 
 
- Dwór Świdnik

W odległości 3 km od Łukowicy, we wsi Świdnik, położonej w dolinie rzeki Słomki, u ujścia do niej Potoku Łukowickiego, znajduje się zabytkowy dwór alkierzowy, pochodzący z XVIII w. Zajmuje on czołową pozycję wśród polskich dworów pochodzących z tego okresu. Niedawno został włączony do małopolskiego "Szlaku Architektury Drewnianej". Otoczony jest pięknym , starym parkiem, w którym na szczególną uwagę zasługuje brzozowa aleja, ocieniająca drogę dojścia do dworu. Główna część dworu jest prostokątna, jednokondygnacyjna z niskim, cztero kolumnowym gankiem od frontu i facjatą od tyłu. Na narożnikach korpusu głównego usytuowane są cztery jednokondygnacyjne alkierzyki. Całość budynku nakryta jest dachem gontowym, a wewnątrz na szczególną uwagę zasługują dwa dwukondygnacyjne kominki: jeden z ramą ornamentalną i maszkaronem, drugi skromniejszy, ozdobiony jedynie ornamentem.

W parku dworskim stoi mocno zdewastowana kaplica murowana, pochodząca również z XVIII w. Wybudowana została na grobie zamordowanych tu Arian. Szczególnie cenny jest jej kamienny portal i żelazne drzwi (XIII w.). Nie opodal znajdują się resztki dawnego zboru ariańskiego. Zabytkowy dwór. Specjalizujemy się w organizacji imprez okolicznościowych, bankietów i wesel. Dostępna również możliwość zwiedzania
 
- Rzeźbiarz Józef Lizoń
 
Urodził się i mieszka w Rogach. Rzeźbiarstwo dla Józefa Lizonia to wielka pasja, której wierny jest od lat chłopięcych. Pierwsze nieśmiałe próby rzeźbiarskie artysty, przedstawiały głównie drewniane figurki zwierząt oraz ludzkie postacie. Pierwszym recenzentem prac Józefa Lizonia był znany artysta Władysław Gancarczyk. To on zachęcił młodego artystę do rzeźbiarstwa i udziału w konkursach. Pierwszy sukces do dziś jest przedmiotem dumy artysty. Obecnie jest laureatem licznych nagród, a jego prace wystawiane były we Francji, Niemczech, Szwajcarii. W Muzeum Watykańskim znajdują się trzy jego prace. Józef Lizoń rzeźbił również dla prezydenta USA G. Busha, od którego otrzymał specjalne podziękowanie.

Do swoich prac ma stosunek emocjonalny i niechętnie się z nimi rozstaje. Może dlatego wokół swojego domu i w jego wnętrzu stworzył skansen rzeźby monumentalnej, który warto zobaczyć i jednocześnie posłuchać opowiadania artysty o swojej pracy. ak mówi sam twórca - Przez te rzeźby chcę upiększyć naszą wioskę i parafię i naszą ziemię sądecką. Chcę pozostawić ślad, że w Rogach żył jakiś rzeźbiarz. Po to, to robię i taki mam cel. Jest członkiem Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Wiele jego rzeźb odnosi się do folkloru lachowskiego, a każda z nich ma własną historię. Rzeźbiarz ceni rzeźby realistyczne a umiejętność wiernego oddania szczegółów jest dla niego istotnym walorem. Często sam materiał nasuwa mu pomysł na rzeźbę. Ważną pozycję w twórczości Józefa Lizonia zajmuje rzeźba sakralna: wizerunki świętych patronów, tematy mariologiczne i chrystologiczne. Tematyka religijna obejmuje rzeźby Chrystusa Frasobliwego, Ukrzyżowanego, Matki Boskiej i licznych świętych.
 
 
- Trasy rowerowe i Kort tenisowy

Doskonałe warunki klimatyczne i czyste powietrze sprawiają, iż gmina posiada znakomite możliwości rozwoju turystyki pieszej i rowerowej. Duże znaczenie ma przy tym istniejąca baza noclegowa składająca się głównie z gospodarstw agroturystycznych.

Na amatorów czynnego wypoczynku czekają zespoły boisk sportowych i przedewszystkim znakomite szlaki turystyczne na które składają się 4 szlaki piesze ( w sumie ponad 9 h wędrowania) oraz 4 szlaki rowerowe o łącznej długości ok. 90 km. Warto dodać, że szlaki rowerowe wytyczone są głównie na drogach asfaltowych z niewielką liczbą odcinków żwirowych.

Przejeżdżając szlakami rowerowymi można podziwiać przepiękne panoramy Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin i Tatr. Różnice wzniesień na szlakach z pewnością zadowolą doświadczonych rowerzystów a długie zjazdy pozwolą odpocząć mniej wprawnym amatorom dwóch kółek.
 

- Stadnina koni


Zapraszamy na jazdę konną, hipoterapie, jazdę bryczką, a zimą na kuligi i narty konne. Jeździectwo cieszy się w Polsce niegasnącym zainteresowaniem, a coraz więcej szkół w ramach lekcji wychowania fizycznego proponuje swoim uczniom możliwość nauki jazdy konnej.


- Nasze gospodarstwo


Nasze gospodarstwo rolne jest gospodarstwem z dużym sadem, w którym rosną jabłka, śliwy, wiśnie, grusze, maliny, porzeczki, agrest oraz wszelakie warzywa. Na terenie gospodarstwa znajduje się dyży plac zieleni z boiskiem do siatkówki plac zabaw dla dzieci, trampolina, piaskownica, huśtawka, altana z grillem i miejsce na ognisko. Gospodarstwo znajduje się bliskość lasu oraz atrakcyjność terenu stwarza możliwość wycieczek pieszych do pobliskiego mini zoo oraz zbieranie runa leśnego.100m od domu płynie bezpieczna rzeka Słomka.
 

- Przydrożne kapliczki i Zabytkowy kościół z XVI wieku w Łukowicy
 
Wzdłuż tras rowerowych spotkać można charakterystyczne dla naszego regiony przydrożne kapliczki. Warto też zatrzymać się w; Łukowicy i obejrzeć zabytkowy drewniany kościół z XVIIw. w Świdniku zabytkowy dwór alkierzowy z XVIIw. który jest włączony do małopolskiego "Szlaku Architektury Drewnianej", w Przyszowem odnowiony dworek Żuków - Skarszewskich z XVIw.

Zabytkowy kościół drewniany jest to XVII wieczny kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Z kościołem w Łukowicy wiąże się także zagadkowa sprawa związana z kultem figury Matki Bożej Loretańskiej. Przy okazji konsekracji świątyni przez biskupa Jana Tarło, w 1520 roku, powstało tutaj nawet sanktuarium loretańskie. Figurka słynęła z łask, a wierni byli dumni z jej posiadania. barokowa budowla została zbudowana od podstaw w latach 1693-1697. Wewnątrz znajdują się obecnie cztery ołtarze, z głównym, późnorenesansowym na czele. Wszystkie datowane są na około 1700 rok. Patron kościoła - św. Andrzej patrzy na wiernych z obrazu umieszczonego w centralnym ołtarzu kościoła. Św. Andrzej to jeden z pierwszych uczniów Jezusa. Tradycja głosi, że nauczał w Scytii i Epirze. Poniósł śmierć męczeńską w Patras na krzyżu w kształcie litery X ( tzw. krzyż św. Andrzeja).Wezwanie tego świętego należy do najstarszych na ziemiach polskich. Późnogotycki obraz "Rodzina św. Anny" datowany jest na około 1520 rok i zapewne pochodzi z wyposażenia poprzedniej świątyni (obecnie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie). Rokokowe organy, kamienna chrzcielnica w kształcie kielicha z 1693 roku i klasycystyczna ambona z XVIII wieku również zasługują na uwagę.

Polichromia wnętrza kościoła zajmuje przestrzeń sklepienia w prezbiterium i nawie oraz na obydwu ścianach tych przestrzeni. Została wykonana przez nieznanego malarza w 1878 roku. Na zewnątrz kościoła dobudowana jest do środkowej absydy jakby zadaszona kapliczka mieszcząca rzeźbioną tzw. Grupę Ukrzyżowania (Ogrojec) pochodzącą z przełomu XVIII i XIX w.
 
 
© "U Haliny" agroturystyka, noclegi
Realizacja: Verakom, projektowanie stron